Yorumları okuma ve yanıtlama

  1. Başlangıç
  2. chevron_right
  3. Google My Business
  4. chevron_right
  5. Yorumları okuma ve yanıtlama

Yorumları okuma ve yanıtlama

Müşteriler işletmenizle ilgili yorumda bulunabilir.

Müşterilerinizden gelen yorumlar, işletmeniz için değerli geri bildirimler sunar ve bu yorumları yanıtlamanız müşterilerin güvenini kazanmanızı sağlamaya yardımcı olur. Bir yorumu yanıtladığınızda, yanıtınız Google Arama ve Haritalar’daki müşteri yorumunun altında, “İşletme sahibinin yanıtı” etiketiyle gösterilir. Google kullanıcıları, işletmenizin Google yorumlarına baktıklarında hem müşteri yorumunu hem de yanıtınızı görürler.

Google kullanıcıları tarafından bırakılan yorumları okuyup yanıtlayabilmek için öncelikle işletmenizi doğrulayın, sonra da aşağıdaki adımları uygulayın.

Yorumların yanıtlanmasına ilişkin ipuçları

İşletme sahibi olarak verdiğiniz yanıtlar, müşterilerle ilişki kurmanıza olanak tanır. Ancak bu yanıtlar aynı zamanda herkes tarafından görülebilir. Müşterilerinize yanıt verirken aşağıdaki yönergeleri göz önünde bulundurun:

  1. Nazik olun ve yorumu kişisel almayın. Bu sadece bir yönerge değil, aynı zamanda işletme sahibi için iyi bir fikirdir. Sinirli müşterilerle girilecek tartışmalardan galip çıkmak zordur ve köprüleri atmak istemezsiniz. Yanıtlarınızın yararlı, okunabilir ve saygılı olmasına özen gösterin. Buna ek olarak, yanıtların yerel içerik politikamıza uygun olması gerekir.
  2. Yanıtınızı kısa tutun ve samimi bir şekilde hazırlayın. Kullanıcılar yararlı ve özgün yanıtlar ararlar, ancak uzun yanıtlar kolaylıkla sıkılmalarına neden olabilir.
  3. Yorumcularınıza teşekkür edin. Paylaşacağınız yeni veya alakalı bilgiler olduğunda işletmenizden memnun yorumculara yanıt gönderin. Yanıtlarınız birçok müşteriye ulaşacağından her yorumcuya açıkça teşekkür etmenize gerek yoktur.
  4. Satıcı gibi değil, arkadaşça davranın. Yorum gönderen kişiler zaten müşterilerinizdir, dolayısıyla teşvik veya reklam sunmanız gerekmez. Yorum yapan kullanıcılara işletmenizle ilgili yeniliklerden söz edin veya ilk ziyaretlerinde öğrenmemiş olabilecekleri bir şeyi paylaşın.

Bir Google yorumunun yayın kurallarını ihlal ettiğini düşünüyorsanız üç noktalı menü simgesini blank tıklayıp Uygunsuz olarak işaretle‘yi seçerek uygunsuz olarak işaretleyebilirsiniz.

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü