Buradaki bilgiler en doğru kaynak olarak https://www.google.com/intl/tr_tr/business/faq/ adresinden alınarak eklenmiştir. Google Benim İşletmem ve Google Ads, Google’a ait hizmetlerdir. Biz ajans olarak bu hizmetler konusunda sadece danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Google Benim İşletmem Sıkça Sorulan Sorular

Google Benim İşletmem’in maliyeti nedir?
Google Benim İşletmem’i herkes ücretsiz olarak kullanabilir. Evet, gerçekten öyle. Ayrıca bu sayfayı ziyaret ederek ederek Google Reklamlar’ı kullanma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Zaten bir web sitem varsa Google Benim İşletmem’e ihtiyaç duyar mıyım?
Google Benim İşletmem, işletmenize Google’da herkese açık bir kimlik ve varlık kazandırarak mevcut web sitenizi tamamlar. İşletmenizle ilgili verdiğiniz bilgiler Google Arama ve Haritalar’da gösterilebilir.

İşletme web sitesi oluşturmak için nelere ihtiyacım var?
Google işletme kaydınız olması yeterli. Ücretsiz web sitesi kurma aracı kaydınızdaki bilgilerle otomatik olarak basit bir web sitesi oluşturur. Ayrıca, ücretsiz web sitenizi işletmenize göre özelleştirmek için fotoğraf ekleyebilir ve farklı tasarımlar arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenmek için bu videoyu izleyebilirsiniz.

Fiziksel bir mağazam olmasa bile Google Benim İşletmem’i kullanabilir miyim?
Elbette. İşinizi evden yürütmeniz ya da bir hizmet bölgesi işletmesine sahip olmanız fark etmez. Bilgilerinizi adresiniz olsa da olmasa da Google’da görünecek biçimde listeleyebilirsiniz.

Hizmet verdiğim bölgeler için ayrı ayrı çok sayıda harita oluşturabilir miyim?
İşletme adına anahtar kelimeler yazarak, birden fazla harita kaydı oluşturmak Google İşletme politikalarına aykırı bir durumdur, hesaplar kapatılabilir veya askıya alınabilir. Bu konuda bir çalışma yapmıyoruz.

İşletmemi nasıl doğrulayabilirim?
Çoğu işletme için doğrulama, Google’dan bir doğrulama posta kartı isteme, bu posta kartını alma ve okuma anlamına gelir. Başka doğrulama seçeneklerini de kullanabilirsiniz. İşletmenizi doğrulama konusunda sorun yaşıyorsanız bizimle iletişime geçin.

Google Benim İşletmem nasıl çalışır?
Google Benim İşletmem ile Google’da kolayca ve ücretsiz bir işletme kaydı oluşturursunuz. Bu kayıt ile işletmeniz, insanlar sizi veya size benzer işletmeleri Google Arama veya Haritalar’da aradıklarında karşılarına çıkar.
Hedefiniz ister işletmenizin fotoğraflarını çekip satışlarınızı artırmak, isterseniz müşterilerinizin yorumlarına cevap verip memnuniyeti artırmak olsun, Google Benim İşletmem internet kullanıcılarının dikkatini çekmek ve müşteri kazanmak için birebir bir servistir.

Google Arama veya Haritalar’da bulunur olmak neden önemlidir?
Her gün Google’da arama yapan milyarlarca kullanıcının %80’i yerel bir arama yapıyor (örneğin “Kadıköy pizza” arama oranı “pizza” aramalarından çok daha fazla.) ve yerel arama yapan 4 kişiden 3’ü, buldukları işletmeyi 24 saat içinde bizzat ziyaret ediyor.
Google işletme kaydınız, insanlar Google Arama veya Haritalar’da arama yaparken karşılarına çıkar ve tek bir tıklama ile sizinle ilgili daha fazla bilgi edinmelerine veya iletişim kurmalarına izin verir.

İşletmemi Google Haritalar’a nasıl kaydedebilirim?
İşletmenizin Google Haritalar’da görünür olması için öncelikle Google Benim İşletmem ile işletme kaydınızı oluşturmanız, daha sonrasında da işletmenizi Google aracılığı ile doğrulamalısınız. Çoğu işletme için doğrulama, Google’dan bir doğrulama posta kartı isteme, bu posta kartını alma ve okuma anlamına gelir. Başka doğrulama seçeneklerini de kullanabilirsiniz. İşletmenizi nasıl doğrulayacağınız hakkında bilgi edinin.
Merak ettiğiniz tüm diğer sorular için Google Benim İşletmem ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletme hesabında benim eklemediğim ve hoş görünmeyen bir sürü fotoğraf var bunları kaldırabilir miyim?
Yerel Rehberler programına dahil olan kullanıcılar tarafından işletmeler değerlendirilir, fotoğraflar eklenebilir. Hesabınızda bulunan bu fotoğrafları ancak ekleyen kişiler kaldırabilir. Siz bu fotoğraflara müdahale edemezsiniz. Eğer işletmeniz ile alakası olmadığını düşünüyorsanız görselin sağ üst köşesindeki bayrak ikonuna tıklayarak geri bildirimde bulunabilirsiniz.

İşletme hesabıma eklenen yorumları kaldırabilir miyim?
Yerel Rehberler programına dahil olan kullanıcılar tarafından işletmeler değerlendirilir. Yapılan bu yorum ve değerlendirmeleri yanıtlayabilirsiniz. Ancak kaldıramazsınız. Yorumu ekleyen kişiler bu değerlendirmelerini daha sonra değiştirebilir.

Kötü amaçla yazılmış işletmemiz ile alakası olmayan yorumlar için ne yapabiliriz?
Bu tür yorumları yanıtlamanız en doğru işlemdir. Yorumları kaldıramazsınız. Hesabınızı yorum yapılmasına kapatamazsınız. Bu yorumlar için geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Doğrulama kodum nerede?
İşletmenizi onaylamak istediğiniz için doğrulama kodu istediğinizde bu kod otomatik olarak oluşturulup adresinize postalanır. Kodun elinize ulaşması 14-20 günü bulabilir. Kod posta yolu ile geldiği için kodun nerede olduğunu biz dahil takip edemeyiz. Kodu her talep ettiğinizde eski kod geçersiz olur ve yeni kodunuz yola çıkar.

İşletme adresim eksik yazılmış posta ile doğrulama kodu alamıyorum.
Benim İşletmem sayfanıza işletmenizi adresinizi daha düzgün ve anlaşılır şekilde yazarak tekrar ekleyip doğrulama kodu isteyin. Doğrulama kodu gelmiyorsa Güvenilir Doğrulayıcı personelimizle iletişime geçebilirsiniz.

İşletmem başkası tarafından doğrulanmış yönetemiyorum.
Benim işletmem sayfasında yeni işletme ekler gibi işletme adınızı yazarak işletmenizi ekleyin. Son adımda bu işletme zaten ….. adres ile doğrulanmış şeklinde bir uyarı alırsınız. Bu adrese erişiminizi kontrol edin. Tanımadığınız bir adres ise, sahiplik talep ederek formu onaylayın. Bu işlemler 14-30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Aynı isimde aynı konumda birden fazla hesap var ne yapabilirim?
Bu hesaplar için destek ekibi ile iletişime geçip birleştirme talebinde bulunabilirsiniz.

Bizim konumumuzda eski işletmenin kaydı var onu nasıl kaldırabiliriz?
Geri bildirimde bulunarak bu kaydın kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

İşletmemizin bulunduğu yerde burada daha önce hiç bulunmayan bir işletmenin kaydı var, bunu nasıl kaldırabilirim?
İşletmenizi bu adreste doğrulattıktan sonra destek ekibine ulaşarak eski kaydın kaldırılmasını talep etmeniz gerekmektedir.

İşletme hesabım askıya alındı ne yapabilirim?
Google işletme hesaplarının yayınlanma politikalarına uygunluğunu sürekli kontrol eder. Eğer hesabınızda politikalara uygun olmayan bir durum varsa hesabınız askıya alınabilir. Bu durumda düzeltilmesi için talepte bulunabilirsiniz.
Bizim servis verdiğimiz müşterilerde hesap yayınlandıktan sonra bu sorun oluştuğunda gerekli çalışmaları biz yürütüyoruz. Verilen elektronik bir hizmet olduğu için askıya alınan işletmeler için ücret iadesi yapılmaz.

İşletmemizin sokak görünümünde eski işletmenin görseli var bunu değiştirebilir miyiz?
Google Street View sokak çekimlerinin yeniden yapılması gerekmektedir. Bu konuda bizimle iletişime geçip çekip talep edebilirsiniz.

İşletmemizin sokak görünümü çok eski ne yapabiliriz?
Bu görüntüler Google sokak çekimlerini yapan araçlar bölgenizden tekrar geçtikten bir süre sonra güncellenir. Google Güvenilir Fotoğrafçılar ile iletişime geçerek iş yerinizin fotoğraflarının güncellenmesini talep edebilirsiniz. Ücretli bir servistir.

İşletmemi doğrulamak için 2 defa doğrulama kodu istedim gelmedi?
İşletmenizi doğrulamakta sorun yaşıyorsanız Benim İşletmem Güvenilir Doğrulayıcı personelle iletişime

Google’da işletmemi bulamıyorum, sebebi nedir?
Arama sonuçları, çok sayıda faktörü dikkate alan algoritmalara dayanır. İş bilgilerinizde değişiklik yaptığınızda, bu denge biraz kayabilir. Yaptığınız değişikliklerin görünmesi 3 gün kadar sürebilir. Düzenlemeleri yaptıktan sonra, işletmenizi Google Haritalar’da adıyla arayarak bulabilirsiniz. İş bilgilerinizin doğru, kapsamlı ve güncel olması mümkün olan en iyi sıralamayı elde etmenin en etkili yoludur. Detaylı bilgi için

Ads Express Sıkça Sorulan Sorular

Ads Express nedir ve nasıl çalışır?
Ads Express, işletmelerin Google Arama veya Haritalar’da keşfedilmesine yardımcı olan kolay ve hızlı bir reklamcılık çözümüdür. İşletme sahipleri sadece 15 dakika içinde harika bir reklam kampanyası oluşturabilir ve yeni müşterilerine ulaşmaya başlar. Google’ın en iyi reklam teknolojisiyle güçlendirilen Ads Express, işletmelerin reklam hedeflerine (daha fazla müşteri telefon araması, dükkanlarına ziyaretçi çekme veya web sitesine yönlendirme) dayalı sonuçlar verir.

Reklam vermek istiyorum ancak web sitem yok, ne yapmam gerekir?
Ads Express ile müşterilerinizden gelen telefon araması veya dükkanınıza gelen ziyaretçileri artırmak için web siteniz olmadan da reklam verebilirsiniz. Ancak reklamınız için bağlantı oluşturabileceğiniz bir yere ihtiyaç duyuyorsanız, Google Benim İşletmem ile yaklaşık 10 dakika içinde bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Reklamlarım nerede gösterilecek?
Reklamınız internette, cep telefonlarında, Google Haritalar’da ve ilgili iş ortaklarının web sitelerinde çıkan Google arama sonuçlarının yanında gösterilir.

Ads Express reklamlarının sabit bir ücreti var mıdır?
Hayır, reklamlarınız için herhangi bir sabit ücret ödemezsiniz. Yalnızca potansiyel müşterileriniz reklamınızı tıkladığında veya sizi telefonla aradığında ödeme yaparsınız.

Reklam vermek istiyorum ancak başlarken bir desteğe ihtiyacım var, nereye başvurabilirim?
Ads uzmanlarından oluşan özel ekibimiz size yardım için hazır. Hesap kurulumu ve Google desteği için 0850 532 5807* numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

* Reklam kampanyaları için günlük 30 TL ve üzeri bütçe belirleyen müşterilere. Günlük bütçe faaliyet gösterdiğiniz sektör ve hedeflerinize göre değişebilir lütfen danışmanlarımızdan bilgi alınız. Hafta içi 09.00-18.00.

Ads Express’in Adwords’den farkı nedir?
Ads Express, özel olarak küçük ölçekli işletmeler ve ilk kez reklam verenler için tasarlanmış, tamamen otomatik bir reklamcılık çözümüdür. Ads Express ile, birçok türde reklam sizin yerinize oluşturulur ve sürekli olarak optimize edilir. Reklamlarınız Google Arama, Google Haritalar ve ilgili iş ortağı web sitelerinde, hem masaüstü bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda otomatik olarak gösterilir. Dijital pazarlama uzmanı olmanıza ve reklam kampanyalarınızı yönetmek için çok zaman harcamanıza gerek yoktur.

Ads, daha fazla özellik, daha fazla rapor, daha fazla araç ve reklam kampanyaları üzerinde daha fazla kontrol isteyen işletmeler için tasarlanmıştır. Kendi anahtar kelimelerinizi seçmek veya birden fazla reklam metni yazmak istiyorsanız (örneğin birden fazla ürün veya hizmeti tanıtmak istiyorsanız) ve kampanyalarınızı etkin biçimde izleyip yönetecek zamanınız varsa Google Ads’e kaydolmalısınız.
Daha fazla bilgi için: https://ads.google.com/intl/tr_tr/

Menü